Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ledviník

6. 3. 2008
Popis Ledviníku
Nephrolepis gloriosa, Nefrolepis, Ledviník ztepilý
 

Ledviník ztepilýKadeřavý Ledviník je kapradina, která ve volné přírodě roste v tropech. Ledviník tvoří nízkou růžici, z níž vyrůstají listy nejdříve vzpřímeně a později pozvolna přepadávají v ladný oblouk. Listy Ledviníku se podobají zeleným žebříčkům. Osou listu je silnější žebro z obou stran pravidelně obrostlé malými špičatými lístky s vlnitými až kadeřavými okraji. Ledviník vypadá velkolepě na vyvýšeném sloupku nebo stolku, kde má prostor ukázat své krásné listy.


Vlastnosti Ledviníku
 
Detail Ledviníku ztepilého
 

Velikost: Listy Ledviníku mohou dosáhnout délky až 1m.
Kvetení: Ledviník je kapradina, proto nekvete. Zralé listy však vytvářejí spory, kterými se rostlina množí.
Vůně: Žádná.
Životnost: Ledviník nám vydrží velice dlouho, dopřejeme-li mu vysokou vzdušnou vlhkost. Může se však stát, že bez viditelné příčiny zajde.
Hydroponie: Vhodný.
Náročnost: V podstatě nenáročná.
Rada: Při koupi si vybíráme jasně zelené rostliny, které neopadávají a z jejichž středu vyrůstají nové listy.Umístění Ledviníku
 

Ledviník a vzdušná vlhkostSvětlo: Ledviník nám poroste skoro všude. Bude mu dobře na parapetu severního okna, ale spokojí se i s místy, kde je rozptýlené světlo nebo stín, avšak přímému oslunění jej nevystavujeme.
Teplota: Ideální je teplota kolem 20 °C. Při vyšší teplotě musíme zajistit vysokou vzdušnou vlhkost. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C.
Vzdušná vlhkost: Ledviník je kapradina, takže vysoká vlhkost vzduchu je pro něj nutností. I při normální pokojové teplotě denně postřikujeme odstátou vodou a květináč postavíme na vlhké kamínky.
Ovzduší: Rostlina nemá ráda sucho, horko, zápach hořícího plynu a průvan.Péče o Ledviník
 

Ledviník a zálivkaZálivka: Nepěstujeme-li Ledviník při nízké teplotě, musíme ho udržovat velmi vlhký.
Hnojení: V létě hnojíme jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou tekutého hnojiva rozpuštěného ve vodě.
Čištění: Postřik vodou rostlinu dostatečně očistí. Lesk na listy nepoužíváme.
Půda: Rašelinitá.
Přesazování: Rostlinu přesazujeme jednou za rok na jaře nejlépe do umělohmotného květináče, protože lépe udrží vlhkost než hliněný.
Seřezávání: Odstraňujeme pouze poškozené a suché listy.
Množení: Množí se ze spor, ale tento způsob je vhodný pro zkušené odborníky. Jednodušší je zakoupit mladou rostlinu v obchodě.
 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář