Jdi na obsah Jdi na menu
 


Formičky z moduritu

3. 3. 2008

Co potřebujeme:

 1. modurit
 2. sádru
 3. mušle (anebo jiné předměty, které chceme otiskávat a následně odlévat)
 4. misku na rozmíchání sádry
 5. olej
 6. štětec
 7. magnety
 8. izolepu
 9. kancelářskou PVC složku nebo jinou podložku

Postup:

Krok 1
1. Oddělíme si potřebný díl moduritu a zpracujeme ho tak , aby velikostně a tvarově odpovídal předmětu, který budeme následně otiskávat.

Krok 2
2. Pozor na dostatečnou výšku budoucí formy.

Krok 3
3. Předmět (v našem případě mušli), který budeme otiskávat, namokříme a stejně tak povrch moduritu. Toto je velmi důležité, protože jinak se nám mušle do moduritu zalepí.

Krok 4
4. Nyní mušli rovnoměrně vtlačíme do moduritu.

Krok 5
5. Opatrně vyndáme. Forma je hotová.

Krok 6
Krok 6
6. Před výrobou odlitků si musíme formu důkladně vytřít olejem (stačí obyčejný stolní olej). Toto opakujeme dle potřeby před každým dalším odlitím.

Krok 7
Krok 7
7. Namícháme si sádru anebo pokud chceme, můžeme použít např. keramický prášek, a odlejeme.

Krok 8
8. Jestliže chceme, aby nám odlitky sloužily jako magnetky, vložíme ihned předpřipravený magnet. (Magnet si předem nalepíme na izolepu, aby se nám při vložení do sádry tzv. "neutopil".)

Krok 9
Krok 9
9. Necháme zatuhnout (doba tuhnutí závisí od hustoty směsi vody se sádrou). Potom opatrně vyklopíme a necháme do druhého dne důkladně vyschnout. Řádné vyschnutí odlitků je důležité jak pro jejich pevnost, odolnost proti oděru, tak pro další zpracování.

Krok 10
Krok 10
10. Hotové odlitky. Po tom, co si vyrobíme potřebný počet odlitků, modurit zpracujeme a můžeme ho znovu použít na výrobu dalších forem.

Tip:

 • pracujte na navlhčené igelitové podložce (vhodná je např. kancelářská PVC složka), jelikož modurit má tendenci lnout - lepit se k jiným povrchům, pokud není namokřen vodou.
 • do moduritu nejdou vytláčet sádrové odlitky, které nejsou nijak povrchově upravené, tzn. aspoň nalakované nebo natřené balakrylem, protože jejich povrch nelze navlhčit vodou. Sádra hned všechnu vodu vsákne a odlitek by se vám do moduritu zalepil.
 • trocha oleje, který může zůstat na moduritu po skončení práce, není potřeba nijak odstraňovat před zpracováním moduritu na další jiné formy
 • na výrobu forem otiskáváním předmětů do moduritu můžete použít spoustu drobných věcí, např. již zmiňované mušličky, malé svíčky různých tvarů (hlavně ty plovoucí), dále koupené magnetky (stačí koupit po jednom magnetku a vyrobit si tak další) aj.
 • hotové odlitky se dají využít jak samostatně, tak na výrobu obrázků, nebo jako magnetky na ledničku

Finální výrobek:

Finální výrobek
Finální výrobek
Finální výrobek
Finální výrobek
11. Finální výrobek - po nabarvení a nalakování. (odlitky lze barvit balakrylem, temperami atd., na lakování můžeme použít třeba i starý lak na nehty, obzvláště perleťové vypadají na mušlích pěkně.)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(lenka, 1. 8. 2011 23:54)

pekné