Jdi na obsah Jdi na menu
 


Med a zlato

19. 1. 2008

barevná šňůra

    Potřeby:

  • bavlněná voskovaná šňůrka prům. 0,7 mm
  • režná nit
  • korálky – směs různých velikostí a typů korálků v ladících barvách
  • nůžky
  • lak na nehty
barevna snura

Co je dobré vědět, než se pustíme do práce:

Šňůrka se uzlíkováním poměrně hodně zkracuje a je třeba mít to na paměti, když odměřujeme délku šňůry. Délka se zkrátí cca o 1 třetinu (záleží na tom, jak hustý náhrdelník navlékáme a také jak moc utahujeme).
Aby se dobře navlékalo, ustřihneme konec šňůry šikmo, tak vznikne jakási špička a šňůra lépe leze do korálku. Pokud se konec šnůry zdeformuje nebo roztřepí, buď jej opět šikmo ustřihneme a nebo ještě lépe: před započetím práce jej lehce přelakujeme v délce cca 2 cm. Po zaschnutí zůstává tvrdý a netřepí se.
Chceme-li mít náhrdelník hooodně dlouhý, je lepší, když navlékneme několik kratších, které ve finále spojíme v jeden.

barevna snura

Postup:

Odměříme a ustřihneme si potřebnou délku šňůry a stejnou délku režné nitě. Spojíme je obyčejným uzlíkem cca 6 cm od konce.

navod

Ty konce jsou důležité, neboť pomocí nich pak náhrdelník spojíme. Uzlík děláme tak, že obě šňůry bereme, jako by to byla jenom jedna – prostě obyčejný uzlík:). Tento typ uzlíku používáme po celou dobu práce.
A nyní se můžeme pustit do navlékání: podle toho, jak velkou dírku má námi vybraný korálek, jej navlečeme buď na režnou nit, nebo na voskovou šňůrku.

navod

Posuneme až k uzlíku a zajistíme jej opět uzlíkem.

navod

Uzlíky dobře utahujeme, protože pokud je uzlík málo utažený, jednak spotřebuje více šňůry a také se korálek může uvolnit a posunout. Malé korálky nemusíme uzlíkovat po jednom kuse, lépe vyniknou, když jich navlékneme více (2 – 3 ks) a teprve potom uzlíkujeme.

navod

Navlečeme vždy určitý počet korálků (každý z obou stran zajistíme uzlíky) a pak uděláme malou mezeru – náhrdelník se tím trochu odlehčí a také ušetříme trochu šňůry.

navod

Korálky řadíme za sebou podle libosti, záleží pouze na našem citu pro barvu, velikost a tvar:). Když máme šňůru navlečenou, spojíme zbývající konce opět uzlíkem,

navod

pořádně utáhneme, přebývající konce ustřihneme u uzlíku, přelakujeme, necháme zaschnout a máme hotovo.
Tento typ náhrdelníku můžeme nosit na krku na spoustu variant (několik jich pro inspiraci uvádím), nebo také jako bohatý náramek.

Variace jak lze šperk nosit…

barevná šňůra

Další…


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pecka :D

(jem v úžasu, 12. 12. 2011 18:28)

jsem překvapená to je úžasné já sem ohromena je to skvělé že můžeš mít domácí výrobu dle vlastní fantarie a nemusíš utrácet hromadu peněz za né moc podle představy :D prostě super stránka