Jdi na obsah Jdi na menu
 


Drátkovaná rybka

6. 3. 2008
Drátkovaná rybka
 
Drátkovaná rybka
     
Staří dráteníci kdysi putovali ode vsi ke vsi, aby hospodyňkám sdrátovali prasklé nádobí, a tím si vydělávali na skromné živobytí. Dnes už na cestách dráteníky nepotkáme, ale stará technika drátování se nám dochovala. Jemnou pavučinkou drátků může pokrýt v podstatě cokoliv. Máme-li dostatek trpělivosti a hbité prsty můžeme se pustit třeba do odrátování květináče a hrnku. A chceme-li začít s něčím jednodušším, můžeme drátkovanou síťkou pokrýt kámen nebo kousek kůry. Očka drátků velmi připomínají rybí šupiny, takže my jsme říční kámen proměnili ve stříbrnou rybku. Pro začátek doporučujeme zvolit členitější kámen, ze kterého drátky tolik nekloužou.
   
Seznam potřeb k výrobě drátkované rybky:
1. včelařský drátek
2. kamínky nebo kůra
3. nůžky
4. pinzeta
  
Postup při výrobě drátkované rybky:
Stočení drátků1.
Vybereme si nějaký kámen a určíme si, kde bude mít rybka hlavu. Nůžkami si ustřihneme kousek drátku, který přehneme na půl a spirálovitě stočíme. Potom stočeným drátkem obepneme kámen a oba konce drátku spojíme.
  
Vypletené tělo rybky2. Dále na drátkovou manžetu začneme naplétat očka dalšího kousku drátku. K pletení používáme drátky dlouhé asi 20 cm, protože s kratším drátkem se lépe manipuluje. Začátek drátku připojíme k libovolnému místu drátkové manžety a pleteme kolem dokola kamene menší či větší očka. Když dorazíme k začátku oček, pokračujeme druhou řadou a tak stále dále, až máme pokryté celé tělo kamenné rybky. Nakonec pletenou síťku uzavřeme.
  
Vypletená ploutev a očko rybky3. Aby byla ryba rybou vyrobíme jí také ploutve a očičko. Z kousku stočeného drátku vytvoříme větší oko, které přivážeme na konec ryby, vymodelujeme z něj tvar ocasní ploutve, jenž potom cikcak vypleteme. Stejně vyrobíme také hřbetní popřípadě břišní ploutev. A nakonec kousek drátku stočíme do malé spirálky, připojíme k drátkové manžetě a máme očičko. K hotové rybce můžeme také připojit kousek drátku s očkem na zavěšení.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář